Údržba dřevěného nábytku
Nábytek z masivního dřeva je často vysoce ceněn pro svou estetiku, trvanlivost a přírodní vzhled. Pokud máte doma kousky z kvalitního dřeva nebo dokonce námi používaný malajský dub, je důležité věnovat jim patřičnou péči, aby mohly sloužit dlouhé roky a zachovaly si svůj půvab. Podíváme se na několik osvědčených tipů pro údržbu masivního dřeva a zaměříme se i na malajský dub, na který se u nás v ECLISSI specializujeme.
Údržba dřevěného nábytku z masivu: Jak zachovat krásu a funkčnost
Společně se podíváme na pár základních typů jak správně ošetřit dřevěný nábytku
- Prvním krokem k udržení dřevěného nábytku v dobrém stavu je pravidelné čištění. Prach a nečistoty se mohou usazovat na povrchu, což může narušit povrchovou vrstvu. Pro běžné čištění od prachu použijte měkký, suchý hadřík nebo prachovku. Pokud povrch ušpiníte je dobré ho očistit mýdlovým roztokem a následně všechen povrch, utřít dosucha.
- Při větším poničení - například škrábance nebo skvrny od jídla a nápojů - je důležité, to co nejdříve řešit. Na hlubší škrábance můžete použít barevné opravné vosky, která škrábance, rýhy či díry vyplní. U silnějších skvrn, které nejdou vyčistit mýdlovým čističem, bude nutná povrchová renovace.
- Po nějakém čase je vhodné dřevěný nábytek opět povrchově ošetřit. Nejpřirozenější povrchová úprava masivního dřevěného nábytku je olej nebo vosk. Tyto speciální oleje nebo vosky, pomáhají chránit povrch a nechají dřevo přirozeně dýchat. Dřevěný nábytek může pracovat se vzdušnou vlhkostí u vás v místnosti.
- Občas překontrolujte všechny šrouby, spoje a spojovací prvky, protože v důsledku běžného používání, pohybu nábytku nebo změn teplot a vlhkosti může docházet k jejich postupnému uvolňování. Pokud zjistíte, že některý spoj není dostatečně pevný, dotáhněte jej.
Na co si dát pozor při údržbě dřevěného nábytku
- Vyhněte se abrazivním čisticím prostředkům a kartáčům, které by mohly dřevo poškrábat.
- Nenechávejte na nábytku jakoukoli tekutinu, objeví se na místě skvrna.
- Chraňte nábytek před UV zářením, mohlo by způsobit změnu barva.
- Dřevěný nábytek nedávejte do příliš vlhkých místností, mohl by začít plesnivět.
- Pokud používáte různé dekorace nebo předměty na nábytku, ujistěte se, že nejsou příliš těžké a nezanechávají stopy.
Jak zrenovovat starší nebo poničený dřevěný nábytek v 6 krocích
- důkladně očistěte dřevěný nábytek mýdlovým čističem - zaměřte se na nejexponovanější a nejnamáhanější místa
- velmi opotřebované místa přebrušte jemnějším brusným papírem (hrubost cca 120)
- důkladně povrch očistěte od prachu
- pomocí štětce nebo houbičky naneste ošetřující nebo tvrdovoskový olej
- po 10 minutách otřete povrch - kam jste nanášeli olej - hadrem, který nezanechává chlupy
- olej můžete nanést ještě v další vrstvě a opět přebytečný olej důkladně otřete hadrem
Nábytek z malajského dubu je krásný, odolný a při správné údržbě vám vydrží mnoho let. Stačí dodržovat základní pravidla péče: pravidelně jej čistit, chránit před vlhkostí, přímým sluncem a teplem, ošetřovat ochrannými prostředky a předcházet mechanickému poškození. Správná péče nejen prodlouží životnost nábytku, ale také zajistí, že bude vypadat stále jako nový